Väljapanek eesti hobusest

Väljapanek eesti hobusest

Meie ühingu liikmete kauaaegne unistus –  tutvustada eesti tõugu hobust ja tema kuulsusrikast ajalugu muuseumiseintel – on täitumas.

Lõuna-Saaremaal Valjala vallas Saklas saime selleks tänu vallarahva abile vastavad ruumid. Kunagi oli siin Sakla hobupostijaama pidaja kelder, nüüd aga peale uuenduskuuri on ruum puhastatud, saanud korraliku uue põranda ja hästi valgustatud. Reedel, 2 juunil avasime siin eesti hobust ja tema kasvatajaid tutvustava ajutise ekspositsiooni, kuni valmivad eesti tõugu hobuse ajalugu ja tänaseid tegemisi kajastavad stendid. Eraldi tuleb väljapanek Voldemar Luhti erinevaid hobutöid kujutavatest imelistest puuskulptuuridest. Sakla on ajaloolises mõttes eesti hobuse kasvatuse ja aretuse seisukohast erilise tähendusega koht – lähedalasuvas Uue-Lõve mõisas asus tegutses 19. saj keskel esimene eesti hobuse kasvatusele spetsialiseerunud erakasvandus. Ka ümbruskonna teistes mõisates oli eesti hobune au sees.

Uue ekspositsiooniga saab Saklas tutvuda teisipäevast kuni reedeni iga päev kella 10 kuni 17. Püsiekspositsiooni avamine on kavandatud juulikuusse ja anname sellest ka ette teada.

Ago Ruus