Rakenditega Kolgakülas - põnevust kogu raha eest

Ruun Exit ja Kaili Allmägi (kaassõitja Laura Arro) Paunapõllu ratsatalust.

Tegelikkuses tehti Kolgakülas ajalugu. See oli kõige arvukama kodumaiste osalejatega rakendivõistlus seni ning rada nägi välja pisut keerukam kui oodati.
Igatahes oli võistlemas 12 rakendit. Tänu tublile reklaamile kohale tulnud arvukale publikule avanes uhke vaatepilt. Rakendisport  on äärmiselt vaatemänguline, pakkudes nii esteetilist elamust kui adrenaliini. Ala areng Eestis on olnud üllatavalt kiire, kui arvestada, et kümmekond aastat tagasi olid meil vaid vanad vankrid ja loogad. Nüüd sai näha kauneid vankreid ning laitmatult hooldatud-treenitud hobuseid.
Koolisõidu, mille sisu tihti kõrvalseisja ei mõistagi, teeb atraktiivseks mäng kostüümidega. Uhked vankrid ja kenad hobused ning kostüümides kutsarid naelutavad publiku pilgud. Täpsussõidus lisandub juba ka lihtsamini mõistetav võistlusmoment. Ehk veelgi paremini arusaadav kui takistussõit ratsa. Publik elas täiel rinnal kaasa ja võistlejais äratas see indu.
Krossiosa oli juba nagu päris. Raja põnevamate takistuste äärne oli rahvast täis. Joosti edasi ja tagasi, et paremini näha ning kaasa elama pääseda. Süda tagus kaasa ja hääl kähenes hobustele tõusu võtmise ja vette jooksule kaasa elamisest. Seal on see lubatud. Häälekad on nii sõitjad ise kui ka publik. Ja mis haarakski vaatajaid enam kui võimalus ise osa saada. Vankri peal olemisest saadava elamuse peab igaüks siiski ise järele proovima.
Uudise avaldmiseks Eesti Hobuse Kaitse Ühingu veebilehel on ka suurepärane põhjus. Kolgakülas oli kolmeteistkümnest hobusest neli eesti tõugu. Võistluse võitis kompleksarvestuses eesti tõugu hobuste paarisrakend, mida vedasid Amadeus ja Allegro, kutsar Anu Pärisoo ja kaassõitja Ingrid Randlaht. Teised kaks eesti tõugu hobust Exit ja Ermi tulid Paunapõllu ratsatalust oma esimesele tõsisele jõuproovile. Ermi tegi Kaili Allmäe juhtimisel (kasssõitja Laura Arro) katsumuse edukalt lõpuni kaasa ning läks veel sadulas omal jalal kojugi. Exitit krossile ei toodud, kuid koolisõidu ja täpsussõiduga tuli kenasti toime temagi.
Nagu näha viimastest võistlustest, on eesti tõugu hobune rakendispordis mitmekülgne ning edukas. Ootame väga päeva, mil neid on stardis rohkem kui praegu. Pisut kurvaks aga teeb asjaolu, et Saaremaal, kus on kõige enam eesti tõugu hobuseid ja kuhu on viimastel aastatel ka korralikke võistlusvankreid muretsetud, ei leitud sel aastal võimalust korraldada oma osavõistlust, kuigi seda pakuti.
Ja neile, kes pole veel endale sobivat ala leidnud, soovitus - proovige sõitu rakendiga. Peaks olema sobiv ka tõelisi seiklusi otsivale meesterahvale. Järgmine ERL rakendispordi karikasarja etapp toimub Pärnumaal Reius – REIU RAKEND – laupäeval 1. juulil 2012.

Ermi ja Kaili Allmägi (kaassõitja Laura Arro) Paunapõllu ratsatalust.
Ermi krossidistantsil.
Väike valearvestus.
Sõõm janukosutust kulub Ermile veetakistusel igati.
Exit ja Kaili Allmägi Paunapõllu ratsatalust.
Amadeus ja Allegro kutsari Anu Pärisoo ja kaassõitja Ingrid Randlahtiga Voore Tallidest krossirajal.
Krossirada oli vaheldusrikas ja maaliline.
Amadeus ja Allegro nautisid veetakistust.
Kaassõitjale kulub peagi päästerõngas ära!
Täpsussõit läbiti ühtlases tempos.
Nagu üks mees - Amadeus ja Allegro näitasid kaunist paarisrakendi sõitu.
Amadeus ja Allegro täpsussõidu rajal.