Eesti hobuse päeval käis ligi tuhat inimest

Kurgja 2012. Foto: Ago Ruus

Esiteks ei saa jätta mainimata, et Kurgja on selle päeva jaoks kõige õigem koht. Carl Robert Jakobsoni täies mahus toimiv talumuuseum, koos oma loomade ja kõigi hoonetega on fantastiline keskkond.

Kui selgus, et ülesandmisi on tehtud ligi kuuekümnele stardile, oli meeleolu juba ette ülev. Kuid seda, et sisukast päevast, kus lisaks võistlustele takistussõidus, koolisõidus ja rakendispordis sai vaadata hobuste näitust ning osaleda loengutes ja töötubades, tuleb osa saama tuhatkond inimest, ei osanud korraldajad uneski näha. Isegi mitte toitlustajad, kes päeva lõpuks juba viimsed makaroni ja munavarud pannile lõid.

Juba päeva alustades oli näha kaamerat ning kes asjale pihta sai, nägi õhtul ennast „Aktuaalses kaameras“. Eesti hobune sai lõpuks kuhjaga teenitud tähelepanu. Meie hobune, kes teeb kõike ega nõua seejuures palju, on saanud oma rahvale jälle kalliks.

Ei saa jätta mainimata, et kõik hobused olid pärit mandrilt. Saartelt, kus peaks paiknema suurem osa eesti tõugu hobuseid, ei olnud kohal kedagi. Ja täiesti ausalt tunnistasid paljud kohalviibijad, et hobune jäi koju, aga järgmisel korral võtame kaasa.

Paljud kohale tulnud hobused tegid kaasa mitmel alal. Mõni neist suudab vaevata hüpata takistusi, sõita skeemi ja veel vankritki vedada. Ei puudunud ka tõelised sportlased, kes käivad rahvuslikul tasemel sporthobuste ja ponidega rinda pistmas.

Võistlusprgramm hakkas peale hommikul kell kümme takistussõiduga handicap süsteemis ehk siis samal parkuuril kahel erineval kõrgusel. Rajameister Marko Villemson oli tasemega täpselt arvestanud, 24 startijast kümme tulid puhaste paberitega. Parimaks osutus Siiri Tamm Rodotendronil, teine oli vastne Eesti meistrivõistluste pronksine paar Kati Raidma ja Ralf ning kolmandad Katrin Melts ja Rodotendron. Auhinnalistele kohtadele mahtusid veel Liisbet Leiter ja Tekkor ning Hanna-Lotta Mitt ja Roger.

Edasi läks lahti rahvapidu. Suur kauplemine laadal ja kirbuturul, avamispidu ja suure menuga hobuste näitus. Kirbuturg oli suurejooneline ja kauplemine elav. Ka laadale müüma tulnud ei pidanud oma letilt suurt midagi kojuviimiseks tagasi pakkima.

Peale meelelahutust tuldi tagasi spordi lainele ja alustati koolisõiduga, kus tehti 17 starti ABC tasemel ning üheksa starti A18 skeemis. Esimese skeemi võitis publiku südamed juba näitusel võitnud täkk Rüütel Maria Petersoniga sadulas, tagajärjeks koguni 71,905%. Teise koha saavutas Mari Maisla Taavetil (68,81%) ning kolmanda Maian Kesküll Romeol (68,571%). Auhinnalistele kohtadele sõitsid veel Grete Viljaste Eriksonil ning Anna-Katarina Nigesen Amadeusil.

Raskemas A18 skeemis võidutses sama paar. Maria Peterson ja Rüütel tegid kena ühtlase skeemisõidu ja teenisid 68,54%. Teine oli Kati Raidma Ralfil ( 67,917%) ja kolmas Ingrid Randlaht Amadeusil (67,083%). Auhinnaliste kohtade väärilist minekut nätasid veel ka Ingrid Randlaht ja Voore Apollo (66,875%) ning Merlin Erm ja Teele (64,58%). Tähelepanu väärib, et esimese nelja hulgas oli kolm tunnustatud sugutäkku, lisaks üks kolme parema hulgas lihtsamas skeemis. See on suurepärane näitaja, sest just eelkõige täkkude sooritusvõimet tuleb näidata.

Rakendivõistluse ajal tõusid detsibellid mitmekordselt ja andmine oli kõva. Raja äärde jõudsid ka need, kes vahepeal kaks tundi väldanud loomaarst Tiit Siiboja loengus tarkusi ammutamas käisid. Võidu haaras uhke kaherattalise kaariku ette rakendatud tunnustatud sugutäkk Tember, keda juhtis Eero Esnar, kaassõitja Stella Kuusemets. Tempo oli maruline ja töö täpne. Teise koha sai Maila Kuke juhitud Teele ning kolmanda Minni Mangman Rosanovaga.

Eesti hobuse päeva korraldamine on olnud tegelikult suur töö ja kestnud alates sellest hetkest, kui eelmise aasta oma läbi sai. Entusiaste tuleb juurde ja täiesti julgelt võib ennustada, et sellega ei ole päeva menu piir veel kaugeltki käes.

Korraldajad eesotsas Maila Kukega alles toibuvad eilsetest emotsioonidest, kuid küll see järgmine ehk järjekorras kolmas Eesti hobuse päev järgmise aasta 11. augustil ka teoks saab. Härra Jakobson on kindlasti nähtuga rahul – nii palju eesti hobuse austajaid ühes paigas korraga pole varemalt mitte kunagi nähtud.
Ingrid Randlaht

PS!  Fotogalerii Kurgjal toimunud eesti hobuse päevast lisame siia lähiajal.