Uudised  
  Uudiseid Eestist ... 
  ... ja maailmast 
  Artiklid  
  E-pood  
  Oma sõna sekka  
  Kasulikke viiteid  
  Pildigalerii  
  Reklaam  
  Sõbrad  
  Nädala lause  
  Toimetus  
 

 
 
 
Uudiseid Eestist ...Prindi leht

Oma Hobu Kalender 2011

Oma Hobu rõõmustab ka sel aastal taas oma lugejaid - trükikojast väljus 2011 aasta kalender. Kõik ajakirja tellijad saavad kalendri tasuta koos detsembrikuu numbriga, mis peaks juba selle nädala lõpus jõudma teie postkasti. Neil, kel pole ajakiri tellitud ja armastavad seda üksikmüügist muretseda, on võimalus tellida kalender meie kodulehe e-müügist. 2011. aasta kalender on müügis samuti ajakirja  toimetuses ja Veskimetsa hobuvarustuse poes.
Oma Hobu kalender on kaunis jõulukingitus igale hobuseinimesele!

(01.12.2010)

Ilmus raamat väiketallide ehitamisest

Arhitekti ja hobusekasvataja Siiri Nõva sulest on ilmunud rohkete fotode ja joonistega illustreeritud raamat „Väiketallid”.

Huvi hobuste vastu on Eestis viimastel aastatel hüppeliselt kasvanud. Uusi hobuseomanikke tekib juurde pea iga päev. Paljud neist soovivad hobuseid pidada väikestes tallides, sageli ka oma kodus.

Kuid mitte kõik värsked hobuseomanikud ja -kasvatajad ei tea, milline peab olema tall, kus hobusel oleks hea elada. Raamatus on lahti mõtestatud, mida tähendab hobusepidamise hea tava, millega talli ehitamisel arvestada ning millistele asjaoludele kõigepealt tähelepanu pöörata.

„Tall ja hobuse tervis on omavahel tihedalt seotud – läbimõtlematult ehitatud, ilma ventilatsioonita pime hoone ohustab hobust jube lühikese sealviibimise aja jooksul,” sõnas Nõva raamatut tutvustades. „Lisaks tallile on raamatus pühendatud tähelepanu ka talli ümbrusele ja välistele rajatistele.”

Siiri Nõva on Eesti esimese naisarhitekti Erika Nõva lapselaps, oma hobusearmastuse päris ta just vanaemalt.

Raamatut „Väiketallid” saab osta Oma Hobu e-poest ja Rahva Raamatu kauplustest.

(03.07.2008)

Hea lugeja!

Oma Hobu juuninumbri leheküljel 48 oleva Ute Wohlrabi artikli „Tori hobuse päästjad kohtusid Viljandis“ eelviimase lõigu viimasesse lausesse on artikli toimetamise käigus ja toimetuse süül sattunud eksitav viga.

Lause „tehti ettepanek kinnitada tõu nimetuseks tori raske soojavereline hobune, kuid ajaloolisel genofondil baseeruval tori hobusel võiks ka ajaloolise „tori“ nimetuse välja jätta“ on ebaõige ja sisuliselt eksitav.

Palume lause lugeda: „Tehti ettepanek kinnitada tõu nimetuseks tori raske soojavereline hobune, kuid ajaloolisel genofondil baseeruvale tori hobusele võiks ka ajaloolise „tori“ nime jätta.“.

Vabandame artikli autori ning kõigi asjaosaliste ees. Vea paranduse teate avaldame ka järgmises Oma Hobu numbris.

Mõistvale suhtumisele lootes,

Ago Ruus

Oma Hobu peatoimetaja

(05.06.2008)

Kivist, metallist ja puust hobused

Rakvere kunstigaleriis (Pikk 15, Rakvere) saab alates 22. aprillist näha Läti skulptori Edvins Kruminši mitmesuguses tehnikas töid, mis kõik on hobustest inspireeritud.

Kujur on meie mail üsna tuntud: ta on osalenud sümpoosiumidel ja workshopidel, samuti leidub mitmel pool Eestimaal (Kadrinas, Valge Hobuse trahteri ees Ida-Virumaal jm) tema hobuseteemalisi taieseid.

Rakveres avatud näitusel esineb Kruminš koos oma eestlasest sõbra šarzist Kalev Pritsiga, kelle nägemused tuntud inimestest katavad galeriis kaks seina. Näitus jääb avatuks 3. maini.

(22.04.2008)

Ilmus koolisõidusõnastik

Aprillikuu Oma Hobuga saavad kõik ajakirja tellijad kaasa „Väikese eesti-inglise seletava koolisõidusõnastiku”. Teadaolevalt on tegemist esimese katsega eestikeelset hobuterminoloogiat süstematiseerida ning ühiste kaante vahele köita. Vajadus ühtse terminoloogia järele on aga väga suur. Kasvõi näiteks küsimused sellest, kuidas kirjutada eesti keeles erinevate hobusetõugude nimetusi (vt Oma Hobu 4/2008 lk 78 „Hobusetõud”).

„Enamik suuri hobukultuure on silma paistnud mitmekülgse sõnavaraga kõige hobustesse puutuvas. Erakordselt palju hobusõnu on olemas nii erinevates keeltes nagu hiina, kasahhi, islandi ja araabia. See erialakeel võib kultuuriti küll erineda, kuid moodustab lõppkokkuvõttes siiski kogu maailma hobuseinimesi ühendava ühisosa. Erinevates Eestis kättesaadavates ratsaspordiraamatutes ei ole hobuterminoloogia kujunemise kohta just palju informatsiooni, kuid arvata võib, et suur osa tänapäeval käibel olevatest koolisõiduterminitest pärinevad 17.-18. sajandi Prantsusmaalt ja Saksamaalt, kust need on levinud riikidesse, kus vastava koolkonna ratsakunsti praktiseeriti,” kirjutab raamatukese sissejuhatuses selle autor Elisabet Klaas. Ja jätkab: „Sõnastik on küll koostatud eesti-inglise suunal, kuid ingliskeelsete terminite indeks võimaldab seda kasutada ka vastupidi. Sõnastik sisaldab ainult koolisõitu puudutavat, mis tähendab seda, et hobuse kehaosadest, varustusest ja liikumisest on ära märgitud vaid see osa, mis otseselt koolisõidu puhul asjakohane on."

Sõnastiku autor Elisabet Klaas (26) on lõpetanud Tartu Ülikooli bakalaureuseõppe inglise keele ja kirjanduse erialal ning magistriõppe kirjaliku tõlke erialal. Aastast 2006 töötab ta tõlkijana ja assistendina Tartu Ülikoolis ning annab praegu loenguid kirjaliku tõlke magistrantidele.

Ratsutamisega on Elisabet pisteliselt tegelenud aastaid ning on nüüd jälle aktiivsemalt sadulas Tartus, Ihaste ratsaspordibaasis. Magistriprojekti teemaks ratsutamist valides ühendas ta meeldiva kasulikuga, leides, et terminoloogia arendamist võiks iga tõlkija alustada kõige südamelähedasemast valdkonnast.

Kuna sõnastiku näol on tegemist esimese omataolisega eesti keeles, siis on selge, et tegemist ei ole täiusliku ega lõpliku tõega. Kõik märkused ja ettepanekud sõnastikus avaldatud terminite ning nende seletuste, aga ka muude hobuterminite kohta on teretulnud Oma Hobu toimetuse e-postiaadressil omahobu@hot.ee.

(02.04.2008)

Perepäev fotomuuseumis

Fotomuuseum ootab huvilisi 30. märtsil perepäevale.

12.00 Külli Tedre fotonäituse "Värvilised hobused" avamine

12.30-16.00 Laste töötoas hobuste joonistamine, voolimine ja põnevad mängud

13.00 Hobusefilmide vaatamine

Fotomuuseum asub Tallinna Raekoja taga, Raekoja tn 4. Perepäevast osavõtu eest piletiraha ei küsita.  

(27.03.2008)

Ilmunud on Oma Hobu kalender

Koos Oma Hobu detsembrinumbriga jõuab tellijateni Oma Hobu 2008. aasta kalender. Neil, kel ajakirja tellitud pole, on võimalik kalendrit osta toimetusest.

(01.12.2007)

Ago Ruusi fotonäitus Saku Suurhallis oli väga edukas

5.-7. oktoobrini toimunud Tallinn International Horse Show'l oli külastajatele vaatamiseks välja pandud Oma Hobu peatoimetaja Ago Ruusi fotonäitus "Ratsaspordi ilu, võlu ja valu". II tasandi galeriis eksponeeritud kollektsioon fotodest, mis tehtud erinevatel suurvõistlustel Tallinnas ja Helsingis, ostust külastajate hulgas väga populaarseks. Parkuuride vaheaegadel tuli piltide vaatamiseks isegi järjekorras seista.

Ruus on ainus professionaalne fotograaf Eestis, keda on juba aastaid huvitanud hobuste ja ratsanike pildistamine. Lisaks neile salvestab ta oma kaameraga sageli ka loodusvaateid, metsloomi ja -linde. Hiljutistel Läänemaa ja Matsalu Rahvuspargi teemalistelt loodusfoto konkurssidelt noppis ta koguni kaks auhinnalist kohta.

(09.10.2007)

Oma Hobu on sunnitud hinda tõstma

Uuest aastast muutuvad Oma Hobu üksikmüügi ja tellimuste hinnad. Mitu aastat on toimetus püüdnud seniste hindadega läbi ajada, kuid nüüd ei ole see kahjuks enam võimalik. Pidevalt on kallinenud kujundus- ja trükiteenused, uue aasta algul kergitab ajakirja töötlemise ja  kojukande hindu Eesti Post.

Tellimus 12 kuuks maksab 330 krooni, 6 kuuks 170 krooni. Üksiknumbri hinnaks saab olema 60 krooni.

Oma Hobu on ainus eestikeelne hobuhuvilistele suunatud ajakiri. Kui mitmed teised kunagi alustanud sarnased meediaväljaanded on juba paari numbri ilmumise järel hingusele läinud, siis Oma Hobu on püsima jäänud suuresti just toimetuse tasakaalukale majandamispoliitikale.

Ajakiri muutub iga numbriga aina huvitavamaks ja põnevamaks. Toimetus loodab siiralt, et hobundusest huvitatud lugejad on meiega ka järgnevatel aastatel. Ning seda vaatamata eesseisvale hinnatõusule.

(04.10.2007)

Eestis viibis hobuste käitumise asjatundja

14.-29. juunini viibis Eestis ja viis Paide lähedal asuvas Vodja mõisas läbi kaks seminari inglise päritolu hobuste käitumise asjatundja, kirjanik ja hobuste treener Lucy Rees.
Lucy, kes elab juba aastaid Hispaanias, on õppinud Londoni Ülikoolis zooloogiat ning spetsialiseerunud Sussexi Ülikoolis neurofüsioloogiale, neuroanatoomiale ning etoloogiale. Lisaks teaduslikule taustale on Lucy Reesil pikaajalised kogemused probleemhobuste treenimisel.

1984. aastal avaldas ta raamatu „Horse’s Mind”, mis on tuntud kui üks esimesi põhjalikumaid sissejuhatusi hobuste käitumispsühholoogiasse. Ta kirjutab regulaarselt artikleid inglise ning hispaania hobuajakirjadele ning peab loenguid erinevates ülikoolides. Lucy on osalenud ka kahes auhindadega pärjatud filmis: „To Ride A Wild Horse“, mille käigus saduldas ta metsiku mustangi täku (HTV 1983) ja „The Horse Shaman“, mis räägib tema tööst „probleemhobustega“ (Television of Catalonia 2002).

Lucy reisib väga palju kõikjal maailmas, et selgitada hobuste loomupärast käitumist ning õpetada inimest ja hobust omavahel harmooniliselt suhtlema. Lucy: „Hobuste loomupärase käitumise vääritimõistmine võib põhjustada ohtlikke olukordi, kus hobused muutuvad nö juhitamatuteks ning nii inimesed kui hobused tunnevad end ebamugavalt. Sageli süüdistatakse säärastes olukordades hobuseid ning neid põhjustanud loomi kirjeldatakse ka kui „probleemhobuseid“. Samas on enamus probleeme tekkinud siiski hobuse loomupärase käitumise vääritimõistmisest inimese poolt. Teadmised hobuste loomupärasest käitumisest ning arusaamine nende kehakeelest aitab inimeste ja hobuste vahel luua nii parema suhtlemisoskuse kui harmoonilisemad suhted.”

Lähemalt on võimalik Lucy Reesi poolt Vodjal läbi viidud koolitusest lugeda augustikuu Oma Hobust.

(29.06.2007)

"Koos hobusega" on jõudnud poelettidele

Lõpuks saame teatada rõõmsat uudist: Tuire Kaimo raamatu "Koos hobusega" eestikeelne tõlge on ilmunud. Raamat on jõudnud juba kõikidesse suurematesse raamatupoodidesse ning seda värvilise ja kõvaköitelisena, mahuks 640 lehekülge.

Selle raamatuga on eestikeelne hobualane kirjandus teinud meeletu hüppe edasi. Äärmiselt põhjalik tänapäevastel teaduslikel uurimustel ning klassikalistel hobusemehetarkustel põhinev käsiraamat on abiks nii hobusekasvatajale kui ka sportlasele.

Raamatu kaanelt vaatavad lugejale vastu kaks Muhu saarel elavat eesti tõugu täkksälgu ning raamatus sees on palju pilte, mis on tehtud kas Eestis või on neil kujutatud eesti tõugu hobuseid. Poolvabad hobusekarjad Muhumaal mängisid raamatu valmimisel tähtsat rolli. Muhu on Soomele lähim paik, kus saab hobuseid suures karjas ning vabas looduses jälgida.
Tõlkinud: Ingrid Randlaht
Kirjastus: Varrak, www.varrak.ee

Kodulehekülg

(02.05.2007)

Riigikohus lõi hobuse pidamisega seotud vastutuse osas pretsedendi

Möödunud aasta oktoobrikuises Oma Hobus avaldasime vandeadvokaat Marti Hääle ja jurist Maarja Tederi sulest artikli talli- ja hobuseomaniku vastutusest. Artikli ajendiks oli Harju Maakohtu lahend, millega mõisteti hobuse omanikult ratsamatka ajal hobuse seljast kukkunud ratsutaja kasuks välja 30 000 krooni suurune kahjuhüvitis ja kohtukulud.

Nüüdseks on juhtum saanud järje: Riigikohus lõi oma 18. aprillil tehtud otsusega pretsetendi selgitamaks hobuse pidamise ja ratsutamisega seotud vastutuse olemust ja piire. Kohtuotsus on huvilistele kättesaadav Internetis: http://www.nc.ee/?id=11&tekst=RK/3-2-1-27-07. Pikem selgitav artikkel kõnealuse kohtulahendi kohta ilmub Oma Hobu juuninumbris.

(20.04.2007)

 
 
imago
Toimetus: omahobu@hot.ee | Oma Hobu, PK 3181, 10505 Tallinn | Toimetuse telefon/faks: 656 78 26